PROJE KÜNYESİ

İşveren
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Yer
Bayraklı
Yıl
2016

Bayraklı sahilinde, Bornova Deresi üzerinde yer alan yaya ve bisiklet köprüsü, İzmir Deniz çalışmaları kapsamında kıyının, yayalar, bisikletliler ve servis araçları için daha erişilebilir bir mekan olmasını sağlamak amacı ile mevcut köprünün yerine projelendirildi.

Köprü, Bayraklı Sahilinin dereler tarafından bölünmeden bir bütün olarak hizmet edebilmesi açısından gerekli bir ulaşım yapısı. Bayraklı sahili, İzmir Deniz projesi kapsamında, üstlendiği yeni fonksiyonlar ve gelişen arka planı ile birlikte daha çok kentliye hizmet eden bir konuma gelmekte.

Köprünün içinde hareket eden yayalar ve bisikletliler, gözlemciler bakımından farklı ışık gölge oyunları oluşturacak durağan olmayan görünümü değişen cephenin parçaları yer alacak. Yan tarafında bulunan araç yolundaki gözlemciler , köprüyü durağan bir yapıdan ziyade, günün farklı saatlerinde ve farklı hızlarda farklı hisler ile algılayacaktır. Bu ulaşım yapısı için durağan olmayan görünüm fikri benimsenmiştir.

Köprü 10.9 metre genişliğinde, mesnet noktaları arasındaki mesafesi 33 metredir. Bağlantı rampaları ile beraber düşünüldüğünde 74 metre uzunluğuna ulaşmaktadır. Köprü genişliğinin 3.5 metresi bisiklet yolu, 7.4 metresi ise yaya olarak düzenlenmiştir. Köprünün zemin seviyesinden olan yüksekliği nedeni ile köprü düz ayak değil, rampalar şeklinde tasarlanmıştır. Köprü tasarımında dış mekanda olma durumuna iklimsel ve kullanım özellikleri açısından dayanıklı malzemeler seçilmiş, detaylar geliştirilmiştir. Köprünün hizmet verdiği süreçte bakım gerektirmeden kullanılması düşüncesi tasarıma yansıtılmıştır.